تفسیر تست پاپ اسمیر

جواب آزمایش پاپ اسمیر همیشه بی نقص نبوده و گاهی نتایج منفی کاذب و مثبت کاذب نیز ممکن است وجود داشته باشد. در صورتی که جواب آزمایش مثبت شد بدانید که همیشه به معنای وجود سرطان دهانه رحم نیست و فقط نشان دهنده آن است که در نمونه شما سلول غیر طبیعی مشاهده شده است که پزشک با بررسی آزمایش شما تشخیص خواهد داد که آیا شما نیاز به اقدامات تشخیصی و درمانی بیشتری دارید یا نه و حتی زمانی که نتیجه آزمایش شما منفی بود، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا نتیجه آزمایش پاپ اسمیر شما توسط پزشک تفسیر و بررسی شده و شاید نیاز به تست غربالگری دیگری داشته باشید. در حقیقت منفی بودن جواب تست همیشه به معنای ایمن بودن و بی نیازی به آزمایش و غربالگری دیگر نیست.

آشنایی با انجام آزمایش پاپ اسمیر در آزمایشگاه صدر تبریز

تحلیل پاپ اسمیر

معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر

بهتر است افراد جهت تجزیه و تحلیل آزمایش پاپ اسمیر به پزشک متخصص خود مراجعه کنند. ولی چنانچه می‌خواهید که قبل از مراجعه به پزشک خودتان آزمایش را بررسی کنید، توصیه میشود حداقل معنی اصطلاحات آن را بدانید.

 • مشخصات بیمار و پزشک (IDENTITY): در این بخش مشخصات بیمار، پزشک و تاریخ نمونه گیری برای آزمایش درج می‌شود.
 • نوع نمونه (SPECIMEN TYPE): در این بخش روش انجام پاپ اسمیر نوشته شده که یا بصورت سنتی (CONVENTIONAL) بوده و یا به روش جدید (LIQUID BASED) انجام گرفته است.
 • کفایت نمونه (SPECIMEN ADEQUACY): در این بخش نظر پاتولوژیست درباره نمونه بیمار نوشته می‌شود. تفسیرهایی که در این بخش نوشته می‌شود عبارتند از:
 1. Satisfactory : به معنای رضایت بخش بودن نمونه مورد بررسی است.
 2. Unsatisfactory: به معنای رضایت بخش نبودن نمونه و احتمال خدشه دار شدن نمونه توسط التهاب و یا وجود خون است.
 3. Endocervical/Transformation zone present or absent: قسمتی از دهانه رحم، محل گذر بافت رحم به بافت واژن است و بیشترین ریسک ابتلا به سرطان رحم در این منطقه است. حضور این منطقه به بررسی دقیق بافت‌ها کمک بسیاری می‌کند. ولی این بخش در افراد یائسه یا نوجوان بطور دقیق مشاهده نمی‌شود و در صورتی که حتی جواب تست شما طبیعی باشد، پزشک ممکن است آزمایشات بیشتری را درخواست کند.
 4. نتیجه آزمایش (INTERPRETATION/RESULT): در این بخش ویژگی‌های باقت نمونه نوشته می‌شود. در این بخ ممکن است با یکی از موارد زیر مواجه شوید که بطور خلاصه توضیح می‌دهیم:
 5. Inflammation: وجود التهاب و قرمزی که در بیشتر مواقع مشکل خاصی ندارد.
 6. Organism: به معنی وجود باکتری، قارچ، انگل یا ویروس در نمونه است.
 7. Normal flora: وجود باکتری‌های نرمال واژن که طبیعی است.
 8. Trichomonas vaginalis: احتمال وجود بیماری واژینیت.
 9. Candida: نوعی عفونت قارچی است.
 10. Shift in flora/Bacterial vaginosis: به معنی رشد غیر طبیعی باکتری‌های نرمال واژن است که می‌تواند منجربه ایجاد باکتریال واژینوزیس شود.
 11. Cellular changes consistent with herpes simplex virus: وجود ویروس هرپس تغییراتی در سلول‌ها ایجاد کرده است که باید بیشتر بررسی شود.
 12. Epithelial cell abnormality: این بخش مهم‌ترین بخش تشخیص زود هنگام سرطان است.
 13. Negative for intreapithelial lesion or malignancy: نتیجه منفی بوده و تغییرات سرطانی و پیش سرطانی وجود ندارد.
 14. Atypical squamous cells of undetermined significance: وجود سلول‌های غیر طبیعی در نمونهمی باشد که برای بررسی بیشتر آزمایش دیگری مورد نیاز است.
 15. Atypical squamous cells, cannot exclude HSIL: غیر طبیعی بودن سلول‌ها بیشتر از مورد قبلی است و قطعا آزمایش پاپ اسمیر دیگری مورد نیاز می باشد.
 16. Low grade squamous in intraepithelial lesion: احتمال وجود ویروس HPV وجود تغییرات پیش سرطانی اندکی در LSIL که در اغلب مواقع و مخصوصا در جوان‌تر ها عقب نشینی خواهد کرد.
 17. High grade squamous in intraepithelial lesion: ئگرگونی سلولی و پیش سرطانی قابل توجه.
 18. Squamous cell carcinoma: متاسفانه این مورد نشانه وجود سرطان است.

توصیه ما این است حتما قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر تحقیق کرده و بهترین آزمایشگاه تشخیص طبی را انتخاب کنید چرا که نتایج حاصله برای تفسیر جواب آزمایش خیلی مهم میباشد و حتما بعد از دریافت نتایج آزمایش به پزشک معالج خود مراجعه فرمایید.

مشاوره رایگان آزمایش پاپ اسمیر با تلفن 0414148

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + = یازده