variant jn.1

با رسیدن زمستان و فصل سرما، نسخه جدیدی از Omicron در بسیاری از کشورها در حال ظهور است. در حالی که هنوز خیلی زود است که بدانیم آیا نوع ویروس JN.1 باعث موج جدیدی از موارد COVID-19 خواهد شد یا خیر، گسترش سریع ویروس جی ان.1 سازمان جهانی بهداشت (WHO) را بر آن داشته است تا آن را به عنوان نوعی از ویروس های مهم معرفی کند که حاوی تغییرات ژنتیکی است. پیش بینی میشود که بر ویژگی هایی مانند شدت بیماری، قابلیت انتقال یا فرار از آنتی بادی تأثیر می گذارد. بنا به گفته سازمان بهداشت جهانی تابدین تاریخ چیزی است که ما تاکنون در مورد نوع JN.1 می دانیم.

میزان رشد ویروس jn.1 در مناطق مختلف در جهان

ویروس JN.1 (جی ان وان 1) اولین بار در 25 اوت 2023 شناسایی شد، در حال حاضر به رایج ترین نوع ویروس در برخی کشورها تبدیل شده است که در تمام مناطق WHO به سرعت در حال افزایش است.بنا به گفته WHO داده‌های حاضر از چندین کشور که به فصل زمستان نزدیک می‌شوند نیز به موج بزرگی از عفونت SARS-CoV-2 در جامعه اشاره می‌کند.

در ارزیابی اولیه خطر، برای JN.1 که در 19 دسامبر 2023 منتشر شد، WHO افزود که تا 16 دسامبر 2023، ویروس JN.1 در 41 کشور شناسایی شده است و نشان دهنده 27.1٪ SARS-CoV-2 افزاش رشد می باشد. (داده ها مربوط به 3 دسامبر). این افزایش قابل توجه در مقایسه با داده های گزارش شده چهار هفته قبل بود، زمانی که شیوع جهانی JN.1 3.3٪ بود. کشورهایی که بیشترین میزان ابتلا را گزارش کردند فرانسه، ایالات متحده آمریکا، سنگاپور، کانادا، بریتانیا و سوئد بودند.

ویروس کرونای JN.1 از نوع ویروس BA.2.86 (Pirola) میباشد

زمانی که نوع ویروس پیرولا BA.2.86 (Pirola) در ژوئیه 2023 ظهور کرد، دانشمندان به سرعت از تعداد زیادی جهش در آن نسبت به اشکال قبلی Omicron نگران شدند. جی ای .1 یا  JN.1 چندین جهش دیگر را داشته که قابل توجه ترین آنها تغییر در بخشی از پروتئین بنام سنبله است که به سلول های انسانی متصل می شود و به جهش L455S معروف است. این منطقه یک هدف اصلی برای به اصطلاح آنتی بادی های خنثی کننده است – آنتی بادی هایی که به جلوگیری از عفونت کمک می کنند.

بر اساس تحقیقاتی که به صورت آنلاین در The Lancet Infectious Diseases منتشر شده است، جهش L455S ممکن است کمی توانایی JN.1 برای اتصال به سلول های انسانی را کاهش دهد اما توانایی آن را برای فرار از سیستم ایمنی افزایش دهد. در تئوری، این امر می‌تواند باعث انتقال کمتر آن نسبت به BA.2.86 شود، اما بهتر می‌تواند افرادی را که قبلاً COVID-19 داشته‌اند، مجدداً آلوده کند.

ویروس jn.1

قابلیت فرار از آنتی بادی های عفونت های قبلی Omicron

همین مطالعه توانایی آنتی‌بادی‌های افرادی را که قبلاً سه دوز واکسن کووید-19 دریافت کرده بودند و در حال بهبودی پس از یک عفونت جدید با نوع فرعی XBB Omicron بودند، بررسی کرد. همانطور که پیش بینی شد، محققان دریافتند که JN.1 بهتر از BA.2.86 می تواند از این آنتی بادی ها فرار کند. سایر مطالعات اولیه نیز از این ایده تایید می کنند که JN.1 ممکن است بیشتر از ایمنی گریزان باشد، اگرچه WHO تاکید کرده است که چنین داده هایی در حال حاضر محدود است.

شواهدی مبنی بر ایجاد بیماری شدیدتر

اگرچه داده‌ها در این مرحله محدود است، شواهد موجود نشان نمی‌دهد که JN.1 خطرناک‌تر از سایر اشکال فعلی SARS-CoV-2 است. WHO گفت: «در حالی که افزایش سریع عفونت‌های JN.1 و افزایش احتمالی موارد وجود دارد، شواهد محدود موجود نشان نمی‌دهد که شدت بیماری مرتبط در مقایسه با سایر انواع در گردش بیشتر است».

تاثیر محافظت واکسن های کووید-19 در برابر بیماری های شدید و مرگ

حتی اگر JN.1 توانایی بیشتری در کنار زدن آنتی بادی ها از عفونت ها و واکسیناسیون های قبلی داشته باشد، کاملاً در برابر آنها مقاوم نیست. هرچه فرد آنتی بادی بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری برای مبارزه با COVID-19 دارد. واکسن‌های COVID-19 با تازه کردن حافظه سیستم ایمنی از SARS-CoV2، سطح آنتی‌بادی افراد را افزایش می‌دهند و خطر ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهند. و اگر ویروس نفوذ کند، سایر سیستم های دفاعی ایمنی – از جمله سلول‌های T – نیز برای کاهش شدت آن عفونت و کاهش خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ آماده می‌شوند.

احتمال تاثیر فشارهای زمستانی بر سیستم های بهداشتی

بر اساس شواهد فعلی، WHO خطر سلامت عمومی ناشی از JN.1 را “کم” ارزیابی کرده است، اما هشدار داده است که این نوع فرعی همچنان ممکن است باعث افزایش موارد COVID-19 در میان افزایش سایر عفونت‌های ویروسی و باکتریایی شود. از جمله آنفولانزا، RSV و ذات الریه شایع دوران کودکی.

 ابزارهایی برای کنترل JN.1 و جلوگیری از تشدید بیماری JN.1

ویروس JN.1 هیچ تفاوتی با اشکال قبلی SARS-CoV-2 ندارد، زیرا عمدتاً از طریق سرفه، عطسه و هوای بازدم منتشر می شود. سرفه با عطسه در آرنج یا دستمال کاغذی، شستن مرتب دست‌ها با صابون، تهویه اتاق‌ها و استفاده از ماسک با کیفیت خوب در مکان‌های شلوغ، سرپوشیده یا با تهویه ضعیف، همگی به کاهش انتقال کمک می‌کنند – و نهایتا استراحت در منزل کمک بسزایی در کنترل این بیماری ویروسی دارد. WHO پوشش جهانی و تهویه بهتر در مراکز بهداشتی را توصیه کرده است.

اگرچه اکثر مردم در حال حاضر از طریق واکسیناسیون و یا عفونت قبلی درجاتی از مصونیت در برابر SARS-CoV-2 دارند،اما COVID-19 فقط یک سرماخوردگی نیست و افراد همچنان در بیمارستان بستری شده و در معرض خطر جدی میباشند.

اگر علائم تنفسی دارید و آزمایش‌های کرونا COVID-19 در محل زندگی شما در دسترس است، باید آزمایش داده و اقدامات احتیاطی را برای محدود کردن شیوع بیشتر انجام دهید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!