hpv

تقریبا 100 درصد موارد سرطان دهانه رحم با ویروس پاپیلومای انسانی در ارتباط است. این ویروس که به آن HPV گفته می شود شایع ترین عفونت مقاربتی است.و حدود 60% از مردم کره زمین را در طول زندگی آلوده می کند.

متاسفانه اکثر بیماران آلوده به عفونت HPV اطلاعی از بیماری خود ندارند.

ویروس پاپیلومای انسانی Human Papilloma virus یا ویروس HPV یک ویروسی است که معمولا باعث رشد زگیل های روی پوست یا غشای مخاطی می شود. ولی افراد مبتلا می توانند سال ها بدون علامت باشند و در این مدت ، ویروس را به شریک جنسی خود منتقل کنند.

بیش از 118 تیپ مختلف از ویروس HPV شناسایی شده است . از این میان ، 14 تیپ به عنوان تیپ های پر خطر در ایجاد سرطان دهانه رحم شناخته شده اند. که عامل 70% سرطان دهانه رحم ، ژنوتیپ های 16 و 18 هستند. انواع کم خطر می توانند سبب ایجاد زگیل در اندام تناسلی و یا اطراف آن در زن و مرد شوند.

 انجام آزمایش تست پاپ اسمیر در آزمایشگاه صدر

پروتکل انجام PAP SMEAR + HPV  به عنوان تست های غربالگری سرطان سرویکس :

سرطان دهانه رحم یا سرویکس دومین سرطان شایع در خانم هاست که در مراحل اولیه معمولا بدون علائم است . تقریبا همان طور که گفته شد منشا تمام انواع سرطان ها سرویکس ، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. سرطان دهانه رحم از طریق غربالگری های منظم و دوره ای قابل پیش بینی و تشخیص زود هنگام می باشد.

هدف از غربالگری سرطان سرویکس ، یافتن تغییرات سلولی پیش سرطانی در مراحل اولیه ، قبل از تبدیل شدن به سرطان است و با درمان به موقع می توان از پیشرفت سرطان جلوگیری کرد.

انجمن سرطان زنان (SGO) و انجمن آمریکایی برای کولپوسکوپی و پاتولوژی دهانه رحم (ASCCP) با همکاری پنج سازمان پزشکی ملی آمریکا ، یک دستورالعمل موقت را برای تست HPV به عنوان آزمایش اولیه برای غربالگری سرطان دهانه رحم منتشر کردند .

دستورالعمل پیشنهاد شده برای تشخیص ابتلا به ویروس HPV :

تنها سرطان مرتبط با HPV که برای آن غربالگری توصیه شده است ، سرطان دهانه رحم است . این غربالگری برمبنای انجام تست پاپ اسمیر به همراه آزمایش بررسی HPV استوار است که به انجام همزمان این دو تست اصطلاحا Co-test  گفته می شود.

آزمایش HPV به عنوان اولین تست و خط مقدم جهت غربالگری اولیه

هر 5 سال یکبار برای زنان ، از 25 سالگی باید مورد توجد قرار گیرد. زنان با نتیجه منفی آزمایش HPV نیازی نیست تا دوباره برای حداقل 5 سال آزمایش شوند و افرادبا یک تست مثبت HPV برای تست ژنوتیپ 16 یا 18 باید کولپوسکوپی شوند.

بهترین و ارجح ترین روش برای تشخیص ویروس HPV

برای تشخیص ویروس HPV روش مولکولی تست PCR است. از مزایای روش های مولکولی ، دقیق و حساس بودن این روش است و با آن می توان به طور قطعی ناقل بودن یا نبودن فرد را تشخیص داد.

تست HPV Genotyping در آزمایشگاه پاتوبیولوژی صدر و سپهر به روش آزمایش PCR  بصورت Real Time بررسی ژنوم E6 و E7 قابل انجام است . امروزه در بیمارانی که مبتلا به HPV می باشند حتی در مراحل ابتدایی امکان پیشگویی بررسی روند تغییرات سلولی که منجر به سرطان سرویکس می شوند با بررسی ناحیه E6 و E7 قابل انجام است.

جهت مشاوره رایگان و جهت لزوم انجام آزمایش لطفا با مشاورین آزمایشگاه صدر تبریز در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 7 = هیچ