کرونای چشمی

کرونای چشمی وجود دارد؟ بسیاری از علائم COVID-19 از زمان ظاهر شدن موارد ویروس SARS-CoV-2 در اواخر سال 2019 ظاهر شده است. اگرچه علائم تنفسی در طول اپیدمی COVID-19 بیشترین توجه را به خود جلب کرده‌اند، اما درد چشم نیز یک شکایت شایع است.

درد چشم، سوزش و درد ممکن است همه با عفونت COVID-19 پیش آید. این مقاله به بررسی دلایل ایجاد این مشکلات، علائم درد چشمی که ممکن است داشته باشید، و چه معنی ایجاد مشکلات چشمی مربوط به کووید چشمی برای سلامتی کلی شما دارد، می‌پردازد.

درد چشم یک علامت COVID-19 است و ممکن است با عفونت COVID-19 به چندین دلیل درد چشم داشته باشید.

در سطح ساده‌تر، داروهای طراحی شده برای کمک به کاهش احتقان یا درمان سرفه می‌توانند تأثیر خشک‌کننده‌ای داشته باشند که می‌تواند چشم‌های شما را تحت تأثیر قرار دهد. سردرد، فشار سینوسی، و سرفه یا عطسه نیز می‌توانند منجر به علائم چشمی مانند تحریک، درد، آبی یا خشکی شود.

درد چشم معمولاً در هفته اول عفونت COVID-19 ظاهر می‌شود، اما ممکن است افزایش یابد یا در مراحل بعدی ظاهر شود اگر عفونت شما شدت بیشتری پیدا کند.

کووید چشمی

مراجعه های مرتبط با کووید چشم (کرونای چشمی)

 • درد شدید
 • التهاب چشم
 • سوزش
 • خشکی
 • خارش
 • قرمزی
 • حساسیت به نور
 • ترشحات چشمی
 • لخته‌ها یا احساس جسم خارجی در چشم

چشم نقطه ورودی شناخته شده‌ای برای ویروس است. عفونت‌های چشمی مرتبط با COVID مانند کانژونکتیویت (چشم صورتی) در طول اپیدمی مستند شده‌اند. برخی از شواهد نشان می‌دهند که ترشحات چشمی می‌توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که نزدیکی چشم‌ها به مجرای‌های بینی می‌تواند علائم چشمی را افزایش دهد، به خصوص از آنجا که بار ویروسی (اندازه‌گیری مقدار ویروس در بدن) SARS-CoV-2 در مجاری بینی معمولاً بیشتر از گلویی است.

علاوه بر این، سردرد، احتقان یا ترشح بینی، تب و سایر علائم یک عفونت COVID-19 نیز می‌تواند درد یا فشار سری که ممکن است بر چشم‌های شما تأثیر بگذارد، ایجاد کنند.

همچنین احتمال وجود ارتباطی بین عوارض عصبی و ایمنی مرتبط با COVID-19 و درد چشم وجود دارد. عفونت‌های COVID-19 ممکن است خطر افزایش اختلالات عصبی مرتبط با التهاب یا آسیب عصبی چشم را افزایش دهند.

این عفونت‌های ویروسی همچنین به واکنش‌های ایمنی خودکار (که در آن سیستم ایمنی شما به سلول‌های خود حمله می‌کند) مرتبط شده‌اند، که ممکن است حساسیت در مناطق مختلف بدن را افزایش دهند یا حتی باعث شود بافت‌های خود را علیه خود کار کنند.

تغییرات بر اساس واریانت های کووید

چندین نسخه (واریانت) از ویروسی که باعث بروز COVID-19 می‌شود، از زمان شناسایی اولیه آن ظاهر شده‌اند. در حالی که برخی از علائم مشابه در تمام واریانت‌ها وجود دارد، علائم ممکن است بین واریانت‌ها متفاوت باشد.

به عنوان مثال، از دست دادن حس بویایی علامتی است که بیشتر با واریانت دلتا ارتباط دارد، در حالی که احتقان و سردرد با واریانت اومیکرون ویروس بیشتر دیده شده‌اند. واریانت ویروس JN.1 که در اوایل سال 2024 در حال گسترش بود، علائم بیشتری مانند اسهال دستگاه گوارش را نشان می‌دهد.

چگونگی تأثیر COVID بر چشم‌ها و دید شما ممکن است به واریانتی که با آن عفونت داشتید و هر گونه مشکلات سابقه‌ای سلامت یا دیدی که قبل از عفونت داشته‌اید، بستگی داشته باشد.

کووید چشمی لنگ کوید و درد چشم

خشکی، تحریک و درد در چشمان شما با یک عفونت ویروسی فعال چیز نادری نیستند، اما برخی از علائم چشمی دائمی در فهرست علائم کووید چشمی لنگ کووید وارد شده‌اند.

“لنگ کووید” عبارتی است برای علائم و عوارض پیوسته که افراد ممکن است بلند مدت پس از اینکه عفونت COVID-19 آنها به عنوان حل شده در نظر گرفته شود، تجربه کنند.

التهاب با بیشتر اشکال COVID-19 متداول است، و مشکلات چشمی پیوسته فکر می‌شود از التهاب مداوم، آسیب عصبی، و تغییرات در سیستم ایمنی شما پس از بیماری حاد شما ناشی می‌شوند.

برخی از مشکلات چشمی که به لنگ کووید مرتبط شده‌اند عبارتند از:

 1. لکه‌های “پنبه‌ای” از بافت التهابی و آسیب دیده روی سطح چشم
 2. لخته خونی که جریان خون شریانی به چشم را مسدود کرده و باعث انسداد رتینال شریانی، نوعی “سکته چشمی” می‌شود
 3. لخته خونی که جریان خون خروجی از چشم را مسدود کرده و باعث افزایش مایع و تورم در چشم می‌شود
 4. خونریزی رتینال ناشی از لخته خونی یا آسیب به عروق خونی در چشم

بعضی از این مشکلات چشمی می‌توانند بر دید شما تأثیر بگذارند و باعث آسیب دائمی چشم شوند.

درمان و مدیریت درد چشم مرتبط با COVID چشمی

بیشتر علائم چشمی مرتبط با COVID-19 به طور خودکار حل می‌شوند. یک مطالعه نشان داد که علائم چشمی با یک عفونت COVID در عرض دو هفته پس از حل عفونت فعال بهبود یافت. برای علائم پیوسته که پس از عفونت ادامه دارند، مهم است که یک نوبت با ارائه دهنده مراقبت چشمی تعیین کنید تا بیماری‌ها یا عوارض دیگر را که ممکن است وجود داشته باشد را بررسی کند.

مشکلات مانند خشکی چشم، تحریک و حتی عفونت می‌توانند با استفاده از مواردی مانند قطره چشمی، پمادها یا آنتی‌بیوتیک‌ها که توسط یک ارائه دهنده مراقبت بهداشتی توصیه شده یا تجویز شده است، درمان شوند. برای مشکلات جدی‌تر مرتبط با لخته‌های خون که ممکن است بر دید شما تأثیر بگذارند یا حتی دید شما را تخریب کنند، ممکن است درمان‌های شدیدتری لازم باشد.

یک گزینه برای درمان مشکلات چشمی مرتبط با لخته‌های خون پس از عفونت COVID-19، مصرف دارویی است که لخته‌ها را حل می‌کند، مانند Activase (alteplase). حتی اگر لخته حل شود، ممکن است نیاز به درمان پیوسته برای رفع هر گونه آسیب دائمی داشته باشید.

به طور کلی، افرادی که مشکلات چشمی جدی دارند، نوع شدیدی از عفونت COVID-19 داشته‌اند. خارج از شدت عفونت اولیه، مشکلات چشمی مرتبط با COVID بیشتر در افرادی رخ می‌دهند که شرایط پیشین مانند دیابت، فشار خون بالا، اختلالات عروق خونی و اختلالات خونی که می‌توانند بر لخته‌پذیری تأثیر بگذارند، دارند.

زمان مراجعه به پزشک و تشخیص کرونای چشمی

درباره عفونت COVID-19 شما، مهم است که اگر علائم شما شدید شود و باعث مشکلاتی مانند موارد زیر شود، به یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کنید:

 • درد شدید چشمی
 • تنگی نفس
 • هزیان گویی
 • سرگیجه
 • درد سینه
 • تاری دید

برای کرونای چشم، به‌طور خاص، قطره‌های چشمی مرطوب کننده و استریل در داروخانه ها و روش‌های درمانی در خانه ممکن است به بیشترین میزان کمک کنند.

رعایت بهداشت فردی و ضد عفونی دست ها استفاده از ماسک محافظت از چشم ها با عینک راه های موثر پیشگیری ویروس و کرونای چشمی میباشد.

اگر علائم شما بدتر شدند یا متوجه شدید که دید شما شدیدا تحت تأثیر قرار می‌گیرد، سریعا آزمایش کرونا انجام داده و به پزشک متخصص مراجعه کنید.

خونریزی رتینال و لخته‌های خون معمولاً با از دست دادن ناگهانی کامل دید بدون درد ظاهر می‌شوند. آنها باید به عنوان یک واقعه اورژانس پزشکی درمان شوند تا از از دست دادن دائمی دید جلوگیری شود.

نتیجه در مورد کرونای چشمی

عفونت‌های COVID-19 ممکن است با یک دامنه گسترده‌ای از علائم ظاهر شوند، شامل درد چشم، درد و تحریک معمولاً در یک یا دو هفته پس از حل عفونت کاهش می‌یابند. با این حال، برخی از مشکلات مرتبط با COVID می‌توانند منجر به مشکلات چشمی شدید‌تر و حتی از دست دادن دید شوند.

اگر تغییرات دیدی در طول یا پس از عفونت COVID-19 تجربه می‌کنید،با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید تا یک ارزیابی عمیق‌تر آزمایش های مهم در یک آزماشگاه مجهز بر روی شما انجام شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + 8 =